Eden največjih avstrijskih umetnikov Friedensreich Hundertwasser na razstave po vsem svetu še zmeraj privablja mnogo obiskovalcev, njegove arhitekturne stvaritve pa krasijo marsikatero mesto. Ob obletnici njegove smrti so na Novi Zelandiji odprli drugi Muzej Hundertwasser na svetu.
Dunajski umetnik, naravovarstvenik in aktivist Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser (1928–2000) je s svojimi stvaritvami dodobra zaznamoval Dunaj. Najbolj opazni sta vsekakor sežigalnica odpadkov Spittelau in Dunajska Hiša umetnosti, ki jo je Hundertwasser kupil in jo spremenil v lasten muzej.
Umetnik pa je imel še eno domovino. Velik del svojega življenja je preživel na Novi Zelandiji, kjer je imel stalno prebivališče in leta 1986 pridobil tudi novozelandsko državljanstvo. Po smrti 19. februarja 2000 na krovu križarke Queen Elisabeth II. in je bil na lastno željo na Novi Zelandiji tudi pokopan. Ob 22. obletnici njegove smrti so zato v novozelandski vasici Whangārei s pomočjo donacij, ob sodelovanju meščanov in usklajevanju s privatno fundacijo Hundertwasser uresničili umetnikove načrte za muzej v sklopu Maorske umetnostne galerije Wairau. Privatna fundacija Hundertwasser je novozelandskemu Muzeju Hundertwasser (Hundertwasser Art Centre) brezplačno posodila dela v vrednosti štirih milijonov evrov. Med predmeti najdemo izvirne slike, grafike, stenske preproge in arhitekturne modele.
Kot v Dunajsko Hišo umetnosti bo tudi v Muzej Hundertwasser vključena stalna galerija za sodobno umetnost. Tukaj bodo v prihodnje razstavljena dela sodobnih maorskih umetnic in umetnikov. Hundertwasser se je med drugim namreč zavzemal tako za spoštovanje novozelandske prastare naravne dediščine kot tudi dediščine maorske zgodovine.